Úvod
 

Roy

Able Roy of Crazy Sun

datum narození: 1.12.2006
Roy je kastrovaný (kryptorchismus)

FOTOGALERIE       RODOKMEN


Splněné zkoušky:
Agility: A1, A2
Poslušnost: ZZO, ZOP, BH


S myšlenkou pořídit si druhého psa, jsem si pohrávala, když měl Chels zhruba dva roky. Po Bertě zůstalo doma prázdno a Chels byl vždycky ve společnosti druhých psů šťastnější. Nebylo pochyb o tom, že druhý pes bude borderka :-)

Chtěla jsem psa, který bude povahově podobný Chelsíkovi a bude stejně nadšený do práce. Dorotka už štěňátka mít nemohla, takže jasnou volbou byla Sun - Elegance Sun Black Chevers, Chelsova sestřička, kterou znám dokonale od malička a která je stejně skvělá, jako její máma.

Tatínkem štěňat se stal First Hemp of Devil Brook z Rakouska.

Peťa - majitelka Sun, mi dovolila být u porodu, za což jí moc děkuju, protože to byl pro mě neuvěřitelný zážitek.

Narodilo se 5 štěňat, z toho 4 kluci a jedna holčička, která zůstala doma u mámy :-)

Takže jsem měla na výběr ze 4 kluků. Nebylo to vůbec jednoduché vybírání, všichni si byli povahou neuvěřitelně podobní. Protože bydlím od Peťi jen kousek, byla jsem u štěňat skoro pořád, ale jasno jsem pořád neměla. Plán že nechám vybrat Chelse, jaksi nevyšel, protože Chels, zřejmě tušíc zradu, se nechtěl na štěňata ani podívat :-)) Roy si mě nakonec tak nějak vybral sám. Vždycky když jsem se objevila, přišel za mnou jako první, slyšel na jméno a navíc to byl největší kluk z celého vrhu, což se mi líbilo :-) (a taky měl puntíky) :-)))

Tak bylo rozhodnuto a Royík putoval o vesnici dál a okamžitě se doma zabydlel.

Chels ho přijal nečekaně bez problémů. Nechal si líbit všechny jeho zákeřné štěněčí rošťárny, nesnažil se ho nijak vychovávat a vše trpělivě snášel. Přesto zůstal doma alfa psem a Roy z něj má respekt. Oba si skvěle rozumí. Jejich okusovací, přetahovací a lítací hry nemají konců. Chels má neustále pocit, že musí Roye chránit. Jakmile uslyší v blízkosti Roye nějaké zavrčení, okamžitě přiběhne situaci řešit. V čekárně na veterině potichu, ale výstražně vrčí na nově příchozí, aby se nepřibližovali, což před tím nikdy nedělal. Když má Roy nějaké divoké sny a kňučí ze spaní, přiběhne ho zkontrolovat. Má ho prostě rád a myslím, že Chels je pro Roye tím největším učitelem a kámošem v jednom.

I když jsem si myslela, že bude Roy povahově podobný Chelsovi, jsou každý úplně jiný. Roy je více rozvážný a trpělivější. Neštěká, když něco děláme a strašně se snaží zavděčit se. Na všechno se maximálně soustředí, hltá každý můj povel a dobře se s ním spolupracuje. Z všeho nejvíc miluje vodu. Skáče do každého rybníku, přehrady nebo řeky přímo po hlavě, čímž je někdy nebezpečný sám sobě. Royík je doma obrovský mazel, což u Chelse moc neznáme, takže povolení spávat v posteli má dokonce i u mých rodičů, kam žádný pes ještě nesměl :-)

Lidi i ostatní psy má rád, ale nevítá je s takovým nadšením jako Chels, protože jeho životním krédem je, sledovat Chelse, aby neunikl jeho zornému úhlu, popřípadě paničku, co kdyby vyslovila nějaký povel. Takže na nějaké vítání a hry s ostatníma nemá vůbec čas.

Budoucnost Roye byla od začátku plánována jako agilitní.

Obrany jsme zkusili, ale Roy není v povaze takový „tvrďák“ jako Chels, takže by to s ním nešlo tak hladce a mě samotnou už sportovní kynologie tolik neoslovuje.

A tak zastávám heslo, že je dobré dělat jednu věc a pořádně :-)

Poslušnost moc netrénujeme, ale nějaký základ máme a nevyhýbáme se těm jednodušším zkouškám z poslušnosti.

Od mala jsem Roye připravovala na agility „na sucho“, abych se vyvarovala chyb, co jsem udělala s Chelsem. Učila jsem ho otočky, stranové povely, obíhání stromů a různé triky, aby se naučil „učit se“. Zní to možná zvláštně, ale funguje to na 100%. Pracuju s klikrem a Roy se všemu novému učí rychle a s nadšením a hlavně bez štěkání.

Když měl Roy jeden rok, začali jsem trénovat na překážkách. Dlouho jsem ho učila skákat jednu skokovku, aby se naučil správnému skoku a nemusela jsem později řešit shazování, jako u Chelse, což se mi vyplatilo, protože Roy shazuje jen vyjímečně. Na trati je rychlý, samostatný, ale přesto ovladatelný. Jsme teprve na začátku cesty, ale věřím, že to bude cesta úspěšná. Závodit jsme začali na podzim 2008. A já, přesto, že se v agility pořád cítím, jako začátečník, se pokusím mu tu jeho agility kariéru nepokazit :-) Royík je takové naše sluníčko snaživé a já jsem ráda, že si mě vybral. Díky za důvěru Peťi ;-)

 
|  Kopírování a šíření obsahu bez písemného souhlasu autorů zakázáno  © 2008 - 2014  |