Úvod
 

Jak vybírat granule

Asi jako většina, krmím kluky granulemi. A protože Roy má z většiny granulí různé zažívací potíže, musím být ve výběru hodně důkladná. Samozřejmě chci dávat klukům jen to nejlepší, ale zdaleka neplatí cena nebo známá značka = kvalita. Celkem pěkný "manuál" podle čeho vybírat granule má na svých stránkách firma Firstmate:


Zdroj: www.firstmate.cz, zpracovala: dr. Karla Dvořáková


STRUČNÝ OBECNÝ NÁVOD PRO VÝBĚR GRANULOVANÉHO KRMIVA

Granulovaná strava je lépe vyvážená než tradiční doma vařená, ale musí jít o kvalitní granule. Jak je poznat?

1. Nevybírejte podle reklamy, barevnosti obalu, ceny, spolehněte se na své znalosti!

2. Po důkladném zvážení dostupných informací se rozhodněte pro určitou značku , pokuste se získat reference dobrých chovatelů, které značkou již delší dobu krmí, jen tak se můžete přesvědčit o tom, že co je napsané na obalu, opravdu v krmivu je a krmivo tak "funguje, jak má" !

3. Při výběru konkrétní formule individuálně zohledněte plemeno, stáří, denní režim, zátěž fyzickou i psychickou, optimální hmotnost, zdravotní stav psa, vybírejte podle deklarace poměru bílkovin a tuků a hladiny minerálních látek (vápník, fosfor), ne jen podle všeobecných údajů na obale - Adult, Puppy, …, srovnávejte, jak se jednotlivé formule dané značky liší !

4. Pečlivě sledujte fyzickou i psychickou kondici psa při novém krmení, závěry dělejte nejdříve po 4-6ti týdnech, nepřekrmujte, denní dávku upravujte individuálně, pokud budete spokojení, značku neměňte, trávicí trakt psa to ocení a nejen on !

Souhrn znalostí nutných pro správný výběr - na etiketě obalu hledejte:

1. Seznam surovin

Pro:    Potravinářská kvalita surovin (takových je 5% značek, ostatní jsou v "kvalitě" krmné) všechny suroviny jasně určené ("kuřecí moučka" , nikoliv "drůbeží" "rýže", nikoliv "obiloviny", "kuřecí tuk", nikoliv "živočišný tuk") údaj o procentuálním podílu živočišných bílkovin na celkové deklaraci bílkovin v krmivu (obiloviny mají 2/3 obsahu bílkovin jako maso, je levnější vyrobit krmivo převážně z obilí, nikoliv z masa a činí to tak mnoho výrobců), zveřejňuje ho např. Acana - průměrně 46%, FirstMate a Belcando - průměrně 80%. Pokud vám výrobce či dodavatel sdělí, že podíl živočišných bílkovin je u jejich krmiva 100%, lže nebo neví na prvním místě surovin kuřecí, jehněčí, rybí, krůtí apod. moučka nebo sušené maso (ovšem nemusí zdaleka zaručit, že převaha bílkovin v krmivu je živočišného, tedy plnohodnotného původu) zdroj sacharidů od nejdietnějších = brambory (vločky z celých brambor, nikoliv bramborové úsušky = slupky z odpadu potravinářského průmyslu), proso, amaranth, rýže, oves, ječmen, kukuřice, pšenice - obiloviny nejlépe celozrnné kuřecí, rybí tuk, poměr omega 6 : omega 3 kyselin menší než 5:1 (většina výrobců udává jako ideální 10-5:1, na srsti psa poznáte smysl čísla menšího než 5: ) řepná dužnina - obsah vlákniny v krmivu více než 3% další suroviny pro pestrou přírodní výživu - zelenina, ovoce, bylinky, sýr apod. zdroj glukosaminoglykanů a chondroitinu (klouby), kompletní spektrum vitamínů, minerály včetně organických (chelátových) forem některých z nich, probiotika (jogurtové bakterie), enzymy

Proti:    Zdrojem bílkovin čerstvé maso (musí se usušit a výsledně je v granulích masa třetina, než kolik znamená deklarace masa čerstvého), vejce (bílek - silný alergen), sója (nekompletní rostlinné bílkoviny, těžce stravitelná, působí proti využití bílkovin z potravy), bílkovinný hydrolyzát, vedlejší živočišné produkty (zobáky, pařáty, krev, střeva s obsahem) nejasně určené zdroje škrobů - obiloviny, vedlejší rostlinné produkty rostlinné oleje barviva, konzervanty (BHA, BHT, propylgallát, sorban draselný), někdy uváděny jako " přidané látky povolené v EU" , pozor, masivně v "pamlscích"

2. Uvedenou šetrnou výrobní technologii = zachovává výživové hodnoty vstupních surovin, umožňuje aplikaci tuků, vitamínů, minerálů, probiotik a enzymů za teplot, které nevedou k jejich znehodnocení.

3. Deklaraci o kontrole výroby patřičným státním orgánem, údaj o zachování standardů amerického kontrolního úřadu pro výrobu krmiv (AAFCO), případně prováděných krmných testech


Když vybíráte granule na internetu, je vhodné podívat se i na oficiální stránky výrobců krmiv, protože se mnohdy české informace od těch oficiálních liší, nebo se na českých webech pro jistotu nějaké údaje nezveřejňují, např. konzervanty a jiné.

Ve Zlíně 22.5.2009
J.L.

|  Kopírování a šíření obsahu bez písemného souhlasu autorů zakázáno  © 2008 - 2022  |